Utvärdering av #hardcoreLCHF v4

Karin
Nu har 4 veckor gått. Jag har äntligen kommit igång med LCHF igen och jag mår så bra. En och annan ny maträtt har jag stiftat bekantskap med. Mina nya favoriter är blomkål med baconsås och gratinerade champinjoner. Det har varit så enkelt med både inköpslistor och menyer serverat. Tror jag kommer köra med dessa menyer framöver. 
 
Viktmässigt känns det mest på bhn och skärpet och jag känner mig inte så tung när jag kliver ur bilen t ex.
Mitt "dygnet runt" sug efter något att äta är som bortblåst. 
 
Vi är ju några stycken som gjort det här tillsammans på nätet. Det har varit väldigt inspirerande för mig att ta del av eran resa och den positiva pepp jag fått. Tack och bock!
 
Nu är det väl dax för eldprovet. Nu åker mina "urvuxna" kläder på igen. Döm om min förvåning. Byxorna gick både att få upp och stänga den här gången, men de går inte att röra sig i.
 
Nu är det bara att fortsätta LCHF:a så kommer även jag i mål till sommaren (och slipper köpa nya kläder). 
 
OK, sista invägningen tillsammans med er och bildbeviset!
 






 
Och Tusen Tack Anna för att jag fick vara din försöksperson. Det gav mig den sparken där bak som jag behövde.
 
 
Anna
Det har varit så roligt med detta experiment. Jag hoppas att ni som provat på det har mått lika bra som jag. 
Den största vinsten för mig har varit att döva mitt sötbegär med fett. Jag har ätit riktig mat och struntat i LCHF-bakning. Jag har gått ner 1,7kg totalt. Jag har inte direkt bråttom med det sista. Ibland kan resan vara målet :-)
Jag är grymt imponerad av Karins och era resultat! Tänk vad en liten knuff och en stor dos jäklar anamma kan göra! Tusen tack för att ni vågade prova.

Hur dyrt är LCHF?

Som ni kanske vet har jag denna månad experimenterat med #hardcoreLCHF (se tidigare inlägg).
Varje vecka har jag och Karin storhandlat tillsammans och vi har sparat varenda kvitto.
Jag har nu räknat ihop hur mycket denna månad kostat oss, men först tänkte jag skriva ungefär hur mycket en vecka kostade mig när jag sockerknarkade.
 
På en vecka åt jag:
 
ca 4 Ben & Jerry á 50kr
ca 3 Chipspåsar á 25kr
ca 9 Middagar/Luncher på exempelvis pizzerior á 85kr
ca 2 kg Godis á 79kr
ca 1 Flingpaket á 30kr
 
Totalt: 1228kr/vecka, alltså ca 4912kr/månad.
 
På en månad med LCHF har jag köpt mat för 1448kr, jag har alltså levt för 362kr/vecka. 
Det är ca 29,5% av vad en vecka kostade mig när jag åt kolhydrater. 
Jag har gått med en jäkla vinst sen jag började med LCHF!
En vecka med kolhydrater kostade nästan lika mycket som hela denna månad kostat allt som allt. 
Jag har ätit mat för ca 52kr/dag vilket i sin tur är ca 17kr/måltid.
 
LCHF måste inte vara dyrt. Med planering och koll på priser blir det riktigt billigt.

Visa fler inlägg